Home Předešlé ročníky

Předešlé ročníky

2024

Týmy programátorů se sešly ve dnech 8.-10. března se společným cílem – pomoci lidem, kteří se každý den potýkají se svým handicapem. Pro podporu svého řešení měly k dispozici širokou škálu technologií od zpracování řeči, cloudových služeb a 3D tisku, přes virtuální a rozšířenou realitu až po chytré hardwarové stavebnice.

Vítězem letošního ročníku se stal tým Vision. Zvítězil s projektem AI asistenta pro lidi se zrakovým postižením. Navržená mobilní aplikace svým způsobem „vidí za uživatele“ a ten tak může pomocí jedné pořízené fotografie a dopředu definovaných nebo přímo řečených otázek dostat od aplikace zpět odpovědi, které potřebuje.

Na druhém místě se umístil tým Blindtooth, který vyvinul aplikaci pro nevidomé. Aplikace pomáhá, aby se nevidomí snadno shledali na daném místě setkání. Uživatelé se telefony navzájem připojí přes hotspot. Kombinací GPS signálu a Wi-Fi pak telefon kompasem za pomoci zvukových signálů naviguje jednoho k druhému.

Na třetím místě ocenila porota tým Plajta s projektem „Jednoruční joystick.“ Joystick tým sám sestavil a umožní pohybově postiženým například zpomalit a snadno ovládat hraní počítačových her.

2023

Přes 70 hackerů, 12 týmů a přesně 40 hodin programování. To vše s jediným cílem – pomoci lidem s handicapem, kteří na akci přinesli celý seznam problémů, jakým musí denně čelit. To byl v kostce letošní #AimtecHackathon 2023 s podtitulem „Když kód pomáhá“, který se konal ve dnech 3.–5. března v plzeňské Moving Station.

Porota složená ze zástupců organizátorské společnosti Aimtec, technologických mentorů a zadavatelů nakonec jako vítěze zvolila tým Přeživší pokoutníci. Tým, který získal také cenu publika, hledal řešení na problém zadavatele Zdeňka. Ten po těžké autonehodě mimo jiné nestíhá vnímat řeč z televize. Týmu se podařilo splnit kompletní zadání – vytvořit srozumitelný a pomalý zvuk a s ním zpomalit i obraz, aby divák o nic nepřišel.

Druhé místo obsadil tým ByteMe s cílem usnadnit život nevidomým se zadáním od kamaráda Lukáše. Zvolili cestu aplikace, která dokáže pomocí NFC čipů rychle identifikovat jednotlivé objekty, například jídlo ve spíži.

Na třetí příčce se umístil tým Grind Machine, který se zaměřil na pomoc osobám s poraněním míchy a hlasového aparátu. Pomocí neuronových sítí naučil nový systém rozpoznávat výrazy obličeje a ovládat tak počítač a další chytrá zařízení. Speciální cenu za nejlepší využití AWS si odnesl tým Utopenci, který řešil zpomalení čteného textu.

2022

Ve dnech 6.–8. května se v plzeňské Moving Station v #AimtecHackathonu 2022 utkalo celkem sedm týmů. Unikátní šanci pro hackery zajistila také partnerská společnost Alza.cz, která zapůjčila hypermoderního robota Spot od Boston Dynamics. Jak hackerské klání dopadlo?

První místo získal projekt nazvaný „Иди нахуй (Idi na chuj)“ reagující na válku na Ukrajině. Tým naučil programovatelné roboty DJI Robomaster rozpoznat různé symboly a reagovat na ně, měnit barvy z červené na žlutou a modrou nebo neútočit, pokud zaměřený subjekt zvedne ruce a vzdá se.

Na druhé příčce se umístil tým Plajta s projektem Trenér fakírů. Nejmladší tým celého hackathonu naučil počítač reagovat na zvuky a pohyby flétny, díky kterým následně členové týmu dokázali hrát hry nebo dávat počítači příkazy.

Třetí místo obsadil tým zaměřující se na učení robotů prostřednictvím zpětné vazby, jako jsou například pohlazení nebo naopak plácnutí. Zapojil také hlasové povely či stisknutí tlačítka zastupujícího pokyny ano a ne. Z hlasování všech účastníků, partnerů a organizátorů pak vzešla cena veřejnosti, kterou si odnesl tým Plajta s Trenérem fakírů. 

2021

Čtyři soutěžní týmy, čtyři roboti a 23 hodin programování. Tak by se dala shrnout online #AimtecHackathon Challenge, která ovládla kanceláře Aimtecu od pátku do soboty 14. – 15. května 2021.

A byla to jízda. Náladu, co na akci panovala, jen tak nepřenesete. Přišli jsme s úplně novým konceptem, který fungoval zcela online. Hackeři měli za úkol na dálku ovládnout své roboty a naučit je autonomně plnit zadané úkoly. Základní tábor vznikl přímo v našich kancelářích. Dva dny jsme zajišťovali support, pořádali streamy, měnili robotům baterky a postupně účastníkům přes Discord odtajňovali indicie ke skrytým výzvám.

2019

Moving Station Plzeň

O víkendu 8.‒10. března 2019 se v plzeňské Moving Station konal už čtvrtý #AimtecHackathon. Letos si cenu poroty i publika odnesl tým PSI se svou herní aplikací. Program byl ale připraven i pro širší veřejnost a pro děti. Poslední ročník byl navíc v několika ohledech rekordním.

Rekordní byl nejen počet účastníků, kterých do Plzně přijelo 69, včetně dvou týmů z univerzit v německém Chamu a Regensburgu, ale největší v historii akce byl i počet technologií, které se podařilo pro akci propůjčit.

A jaké projekty díky #AimtecHackathonu vznikly? Na prvním místě v hlasování poroty i publika se umístil tým PSI, který vyvinul ovladač pro hraní her více lidmi. Jen pomocí smartphonu si tak s přáteli budete moct zahrát stejnou hru a spolupracovat na jejím průběhu – každý hráč ovládá jen část pohybu, například chůzi nebo otevírání dveří. Aplikace HumanPad už je dokonce k dispozici na Google Play, i když zatím v omezeném režimu.

Druhým místem porota ocenila aplikaci KlaVíáR, díky které si můžete zahrát na piano ve virtuální realitě, a na třetím místě se umístil tým s chytrou ledničkou, která mimo jiné včas upozorní na blížící se datum spotřeby uložených potravin. Dalšími projekty byla například aplikace pro hudební festival, robot pro vzdělávací účely nebo ovládání průmyslového robota se zapojením umělé inteligence.

Partneři #AimtecHackathon 2019: Alpha Industries, Amazon Web Services, Arduino-shop.cz, BigClown, Campo Arduino, Centrum robotiky Plzeň, Cisco Systems (Czech Republic), DataScript, Desseq, eMan, Fanuc, Fakulta aplikovaných věd ZČU, Fakulta zdravotnických studií ZČU, iNFINITE production, juicymo, nvias, OpenTechLab Jablonec nad Nisou, RVTECH, SentiSquare, SpeechTech, TrendMicro, VOŠ a SPŠE Plzeň. Mediální partneři: časopis ABC, AIMagazine a ComputerWorld.

2018

Moving Station Plzeň

Už potřetí se v Plzni konal #AimtecHackathon – programátorský maraton organizovaný společností Aimtec. Prostor na něm dostali hlavně programátoři a technologie, ale akce byly připraveny i pro děti. Součástí víkendu byly také přednášky o prezentovaných technologiích pro širší veřejnost. Vítězové #AimtecHackathonu vyvinuli projekty pro jejich praktické využití v každodenním životě i ve sportu.

Technologie v praxi a týmová práce 

V pátek 9. března se sešlo v plzeňské Moving Station přes čtyřicet programátorů. Zadání bylo jednoduché – vymyslet pro dostupné technologie nové využití. Díky partnerům #AimtecHackathonu se podařilo programátorům poskytnout systém pro rozpoznávání řeči, set pro virtuální realitu, programovatelný dron, osobní asistentku Alexu nebo třeba nástroje pro sledování polohy uvnitř budov. Bylo jen na jednotlivých týmech, které z nich použijí a jak je zakomponují do svých projektů.

Během zahajovacího večera měli programátoři možnost se s technologiemi seznámit, mentoři pro každou z nich jim byli k dispozici po celý víkend. Rozdělení do týmů bylo zcela v režii účastníků, stejně jako plnění úkolu vymyslet koncept projektu, který na konci hackathonu předvedou naživo. Motivací nebyla jen možnost vyzkoušet si různá zařízení, ale také hodnotné ceny, které na vítěze čekaly.

Program pro děti i širší veřejnost 

Zatímco v sobotu se programátoři naplno věnovali vývoji, byl připraven program i pro širší veřejnost. Pětileté a starší děti si mohly vyzkoušet například virtuální realitu nebo ovládání robota. Zkušenějším posluchačům byly určeny takzvané #TechTalks – detailní přednášky o jednotlivých technologiích, o stavbě vlastních robotů i o tajích internetu zahrnující širokou škálu témat od bezpečnosti chování na webu přes nástrahy létání s drony až po blockchain nebo cloudové služby Amazon Web Services.

Chytré auto, domov i sportovní náčiní 

Bylo zajímavé pozorovat, jak si týmy se svými projekty poradí a jak jejich členové zvládnou spolupráci mezi sebou. Většina programátorů se před #AimtecHackathonem neznala, a tak si musela poradit při práci v týmu s cizími lidmi, s různými přístupy a dovednostmi. Také prezentace před ostatními a před porotou nebyla jednoduchá. Vítězné projekty ale zaujaly inovativností i přístupem. Vítězem letošního ročníku se stal tým Trajectory Hunters, který přišel s nápadem digitálního trenéra. Speciální senzory ve sportovním náčiní, například v oštěpu, jsou schopny sledovat polohu náčiní, rychlost a dráhu hodu. Zvláštní program pak provede vizualizaci a vyhodnocení hodu a umožňuje další analýzu techniky. Na druhém stupni vítězů se umístil chytrý zvonek, který dovoluje svému majiteli interagovat pomocí mobilního telefonu s návštěvníkem a třetí místo obsadil tým PES s autonomním, hlasem ovládaným autem. To je schopno si například na pokyn samo dojet dobít baterie. 

Partnery letošního ročníku #AimtecHackathonu byly Amazon Web Services, Angee Technologies, Centrum robotiky, Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, FOXON, Holodeck, JuicymoCZ, nvias, RVTECH, Sewio, SIMPLECELL, SpeechTech, U+ a VOŠ a SPŠE Plzeň.

2017

Moving Station Plzeň

Jeden víkend, 50 účastníků, 10 týmů, 40 hodin na vyřešení zvoleného projektu. Pomáhali zkušení mentoři a spousta RedBullu.

Nebudete věřit, co všechno je možné v takto rekordním čase vytvořit. Vznikne třeba VR hra nebo neukradnutelné kolo, další tým zase naprogramuje drona pro inventarizaci skladu. Nebo popelnici, aby poslala zprávu na město, když je plná. Také naprogramujete aplikaci do mobilu, kde v reálném čase vidíte, zda-li je na parkovišti volné místo. A pak vezmete robota, kterého naučíte mluvit a dělat inventarizaci skladu. Nakonec zajistíte, aby se na poště zacházelo dobře s balíky a vymyslíte, jak na jednotlivých balících detekovat otřesy.

Více o týmech a jejich projektech zde

Na akci opět nechyběl Štěpán Bechynský (Microsoft), který přišel s praktickou ukázkou, jak dostat data ze senzorů připojených k ESP8266 do cloudu, jak je uložit a zobrazit v grafu v reálném čase. Google Developer Expert Tomáš Zvěřina (‎fnx.io) všem představil programovací jazyk Dart a framework Angular2Jiří Polcar dal posluchačům přehled o tom, co je Unity3D, Radek Vozák představil IoT sítě LoRaWAN pro Plzeň a okolí, Petr Ferschmann (Dativery) zase vyprávěl o svých zkušenostech s provozem serverless platformy postavené na AWS Lambda, Vojta Roček vyprávěl o jeho startupu Stories, Pavel König (nvias) nám pověděl jak se dá pracovat s pouhým nápadem a s Markétou Jedličkovou se ujali praktického workshopu pro děti. Děti si mohly vyzkoušet programování v Minecraftu, naprogramovat robota a díky Honzovi Husákovi (HOLODECK.cz) vyzkoušet virtuální realitu.

Více o přednáškách a přednášejících zde 

2016

Moving Station Plzeň

Věřili byste, že je možné, aby skupina navzájem zcela neznámých lidí z čistého nadšení vytvořila za jediný víkend hru, která za využití Oculus DK2, Vuzix a nástroje Unity umožňuje virtuální procházení skladem? A to včetně perfektní grafiky a pokročilého algoritmu, který při každém spuštění generuje unikátní mapu a zároveň ošetřuje průchodnost prostorem? 

Na první ročník #AimtecHackathonu přijeli často z pořádné dálky uznávaní experti v oboru jako Štěpán Bechynský z Microsoftu, Filip Procházka z Google Developer Group, Pavel Hrabina z IBM, Petr Ferschmann z ABRA Flexibee nebo Martin Dostál ze Západočeské univerzity. Udělali pro nás několik přednášek a workshopů a také přivezli spoustu nejnovějších technologií. Účastníci si mohli vyzkoušet například tablet Google Tango, v Česku jediný svého druhu. Kromě toho si prohlédli a osahali mikropočítače Arduino, Raspberry a velice populární Nodemcu, z dalších technologií třeba realtime databázi Firebase nebo vývojovou platformu IBM Bluemix.

Více o ročníku 2016 zde

Partneři

Organizátor Jsme programátoři, vývojáři, konzultanti, obchodníci, badatelé, studenti i vyučující. Naším středobodem jsou technologie. Kromě toho, že nás živí, nás taky baví.

A proto děláme i #AimtecHackathon.

© 2024 AIMTEC, a.s. - www.aimtecglobal.com
Vytvořeno v Beneš & Michl